Nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu môže časom viesť k závažným kožným problémom, ktoré neraz vyústia do vzniku rakoviny kože. To dnes vedia už aj malé deti. Alebo nie? Naučte svoje deti ako predchádzať od slnka spálenej pokožke!
Slnečné žiarenie je dôležité pre život na Zemi a potrebujeme ho aj my, ľudia. Keď je pokožka vystavená slnečným lúčom, náš organizmus produkuje vitamín D, ktorý pomáha telu pri absorpcii kalcia. Jedným dychom však treba dodať, že podstatnú väčšinu vitamínu D aj tak prijímame zo stravy a výživových doplnkov. Okrem toho, potrebné množstvo vitamínu D začne náš organizmus produkovať za veľmi krátky čas pobytu na slnku.
Naopak, priveľa UV žiarenia zo slnečných lúčov spôsobuje poškodenie očí a pokožky a predstavuje pomerne vysokú záťaž na imunitný systém.
Ako vzniká popálenie pokožky?
Súčasťou lúčov, ktoré na Zem dopadajú zo Slnka, sú aj neviditeľné ultrafialové lúče. UVA žiarenie spôsobuje predčasné starnutie a vráskavenie pokožky, ktoré môže vyústiť až do vzniku rakoviny kože. Preniká pomerne ľahko cez ozónovú vrstvu. UVB žiarenie spôsobuje zakalenie očnej šošovky či popáleniny, ktoré majú priamy vplyv na vznik melanómu v neskoršom štádiu života človeka.
UV žiarenie reaguje s kožným farbivom zvaným melanín. Ten si telo vytvára ako prirodzenú formu ochrany pokožky pred slnkom. Popáleniny vznikajú vtedy, keď je množstvo UV žiarenia pôsobiaceho na pokožku väčšie, než aké dokáže „obranný štít“ melanín zvládnuť.
Kto potrebuje ochranu pred slnkom?
Každé dieťa by malo byť chránené pred UV žiarením; zvlášť deti s bledším typom pleti, ktorá prirodzene obsahuje menej melanínu. Avšak ani ratolesti s tmavšou pleťou nie sú celkom v bezpečí a aj ony by mali používať opaľovaciu hmlu, sprej či olej skôr, než vyrazia s kamarátmi von. Inšpirujte sa tipmi ako chrániť detskú pokožku pred slnkom.
- Využívajte kvalitnú opaľovaciu kozmetiku. Vo všeobecnosti sa odporúča používať prostriedky s ochranným faktorom 30 a viac a širokospektrálnou účinnosťou proti UVA aj UVB lúčom. Uvedené spolu s patentovanou ochranou pokožky na úrovni DNA poskytujú krémy na opaľovanie Môžete si ich kúpiť na webe či v lekárňach v podobe výhodných balíčkov (1+1 zadarmo alebo so zľavou viac ako 10 €).
- Vyhýbajte sa fázam dňa, kedy je slnečné žiarenie najintenzívnejšie. Reč je najmä o čase medzi 10tou a 16tou hodinou. Ak je dieťa v tomto čase vonku, určite by malo byť chránené prípravkom na opaľovanie. Pamätajte, že UV žiarenie dopadá na zem aj počas zamračených a chladných dní.
- Chráňte pokožku vhodným odevom. Deti majú tenšiu pokožku a nedostatočne vyvinutú tvorbu melanínu, spália sa teda oveľa ľahšie. Deti do veku 6 mesiacov by počas letných dní mali ostávať v tieni a mimo priameho slnka. Staršie deti by mali nosiť ochranný klobúčik, ľahké nohavice a košieľky. Čas pri hraní by mali tráviť ideálne v tieni, napríklad pod slnečníkom či stromom.