Ďalekozrakosť, inak aj hyperopia alebo hypermetropia je refrakčná vada oka, ktorá sa prejavuje tým, že vzdialené objekty vidíme dobre, avšak máme problém zaostriť na predmety nachádzajúce sa v našej tesnej blízkosti. Vplyvom ďalekozrakosti teda musíme vyvíjať väčšie úsilie, aby sme dokázali zaostriť, čoho dôsledkom máme napríklad problémy s čítaním.
Je teda hypermetropia choroba alebo nie?
Ďalekozrakosť je vada, nie choroba oka
Poučky aj odborníci na očné choroby sa zhodujú v tom, že hyperopia, ľudovo nazývaná ďalekozrakosť nie je choroba. Vzniká totiž ako následok odchýlok v tvare a veľkosti očnej buľvy. Najrozšírenejšia je osová ďalekozrakosť, t.j. odchýlka je v predozadnej dĺžke oka.
Možno ste nevedeli, no v podstate sa takmer všetci rodíme ďalekozrakí a až ako rastieme, rastie aj predozadná dĺžka oka. Pre porovnanie, novorodenec má priemernú dĺžku oka približne 18 mm, no už v 3 rokoch je oko dlhé 23 mm. Ďalší vývoj oka je síce značne pomalší, ale neprestáva, a tak by dĺžka dospelého oka mala byť asi 24 milimetrov. To hovoríme o oku bez vád, ďalekozraké oko je totiž menšie. Hodnota odchýlky následne určí, či potrebujeme korekčné pomôcky alebo nie. O tom však s istotou rozhodne až očný lekár.
Čo všetko spôsobuje ďalekozrakosť?
Pri hyperopii je optická mohutnosť rohovky a šošovky menšia, ako by zodpovedalo dĺžke oka. Svetelné lúče prechádzajúce optickým ústrojom oka sa stretávajú za sietnicou, čoho dôsledkom je neostrý obraz. Závisí však aj od tvaru očnej buľvy, ktorá je v danom prípade prikrátka.
Hypermetropia ale môže byť spôsobená aj niektorými ochoreniami. Za všetky spomeňme nádory či odchlípenie sietnice. Vzniká aj následkom starnutia, no tiež môže byť sprievodným javom cukrovky. Neraz sa stane, že aj po úraze dochádza k posunutiu šošovky, a teda vzniku ďalekozrakosti.
Diagnostika a korekcia ďalekozrakosti
Pri bežnej kontrole očí sa to zvyčajne nezistí. Na to, aby lekár spoľahlivo odhalil, že trpíme ďalekozrakosťou, je nevyhnutné absolvovať podrobné očné vyšetrenie, ktoré dôkladne preverí, ako vidíme blízke predmety, no tiež tie vzdialené.
Na korekciu ďalekozrakosti sú používané konvexné šošovky, tzv. spojky. Spojky viac lomia svetlo a zaostria ho na sietnicu. Ďalekozrakosť zvyčajne býva, ak ju nesprevádza aj iné sprievodné ochorenie či zdravotná komplikácia, korigovaná iba okuliarmi na čítanie, prípadne je možnosť nosiť kontaktné šošovky alebo do úvahy prichádza aj chirurgické riešenie. Očná klinika mudr. Veselý Vám zaistí aj komplexné pravidelné prehliadky, ktoré sú garanciou, že všetky prípadné problémy oka sa odhalia včas a budú napravené rýchlo a bezbolestne.
Autorské právo: racorn / 123RF Reklamní fotografie