Je za vaším vyčerpaním sezónna únava v práci v kancelárii alebo stres spôsobený rodinnými či zdravotnými ťažkosťami? Každý z nás vo svojom živote z času na čas (niekto menej, iný častejšie) pociťuje únavu. Je to celkom normálne, dokonca osožné, pretože týmto spôsobom nám organizmus niečo signalizuje. A my, ktorí svoje telo počúvame, podobné príznaky rozhodne neignorujeme, vďaka čomu vieme mnohokrát predísť vážnejším ťažkostiam.
Čo však tá únava vlastne je, čo všetko ju vyvoláva a ako jej dokážeme úspešne predchádzať a odbúravať ju?
Vyčerpanie organizmu či len zimný splín?
Pre niekoho ide skutočne o celkové vyčerpanie organizmu, čo je často spôsobené naším vytrvalým ignorovaním varovných signálov, ktoré telo vysiela, až kým už ani to nevládze a prichádza kolaps či nejaké závažné ochorenie. Pre mnohých je však únava najmä synonymom nedostatku energie a neschopnosti prinútiť sa k mnohým, aj tým najbežnejším činnostiam. Na to ale máme presvedčivé výhovorky… Vonku je sychravo, nedá sa ísť behať ani prejsť, nič sa nám nechce a ešte aj tá práca je taká únavná. Obzvlášť sústrediť sa pod umelým svetlom, v nedostatočne vetranej miestnosti plnej rovnako negatívne nastavených ľudí na nálade nepridá, bez ohľadu na to, či pracujeme vo vlastných priestoroch alebo sa jedná len o prenájom kancelárie. S únavou sa totiž každý z nás vyrovnáva inak. Niekto proti nej zabojuje športom, iní zmenia jedálniček a snažia sa ozdraviť zvnútra zdravším stravovaním či častejším relaxovaním.
Prečo sme ale unavení?
Kde a v čom možno hľadať príčiny únavy? Uvedomme si, že nie vždy má iba fyzický pôvod, často je za ňou treba hľadať i psychické ťažkosti. Pritom ale prísť na správnu príčinu únavy je niekedy priam nemožné, pretože každý sme iný a reagujeme aj inak na rôzne situácie (pre niekoho stresujúce, pre iného ani nie). A tak tam, kde vás položí, že je zapršané ráno a vy musíte ísť pešo až do práce, vášmu kolegovi vôbec neprekáža, že máte aktuálne prenájom kancelárie v Bratislave a rannú prechádzku do práce berie ako skvelú príležitosť urobiť niečo pre svoje zdravie.
Ak to však predsa len zovšeobecníme, za hlavné príčiny únavy možno považovať:
– nevhodnú stravu, nedostatok tekutín, prehnané fyzické aktivity, zlú životosprávu, nedostatok pohybu, nevhodnú posteľ a iné rušivé faktory, ktoré negatívne vplývajú na náš spánok a všade prítomný stres.
Fyzická verzus psychická únava
Fyzická únava vzniká predovšetkým po vyššom telesnom výkone, po monotónnej niekoľkohodinovej práci alebo celkom prirodzene s pribúdaním hodín (aj veku) počas dňa(života). Fyzická únava sa sice dostaví rýchlejšie, no rovnako rýchlo ju vieme aj odbúrať, naproti tomu psychická únava je častokrát nenápadnejšia, nastupuje pomaly, no ťažšie sa jej zbavujeme. Prejavuje sa najmä vo forme straty koncentrácie a podráždenosti.
Či už bojujete s únavou fyzickou alebo jej duševnou formou, istotne sa necítite práve najlepšie. Ako však už bolo spomenuté, únava je len prejav, signál niečoho, čo nám chýba (spánok napríklad) či čoho máme naopak prebytok (baktérií či stresu). Stačí preto počúvať svoje telo, zbytočne sa neprepínať a vedieť si prácu adekvátne rozdeliť. A to všetko skúsme bez stresu!
Veľa šťastia.
Foto: © Rostislav Sedlacek / Dollar Photo Club